„Bude se ti trochu stýskat a je to tak v pořádku.“ Jak připravit děti na tábor nebo školu v přírodě?

Datum publikace: 12. 06. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Léto je mimo jiné i časem odloučení dětí od rodičů, obdobím táborů a odjezdů z domova na delší čas. „Je dobře, když si dítě ověří, že i jinde než doma se může mít fajn. Pokud ale už dopředu avizuje, že jet nechce a že ví, že to nezvládne, nenuťte ho,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

Odborník říká, že úkolem rodičů je zvládnout své vlastní strachy a dobře znát ty dětské. „Děti, které jsou citlivě vystavovány separaci, si na ni zvyknou. Opakovaně si ověří, že pro ně není ohrožující a jejich počáteční strach ustoupí,“ vysvětluje. Špatně podle něj postupují ti rodiče, který se řídí podle svých představ o dítěti a ne podle toho, jaké skutečně je. „Říkají si – v tomhle věku už to musí zvládnout. Ale to vůbec nemusí odpovídat realitě. Anebo ti rodiče, co mají svého internetového guru, čtou si články o tom, jak to má správně být, a bez zdravého rozumu nebo ověření, jestli to sedí na jejich dítě, se toho drží,“ popisuje.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/bude-se-ti-trochu-styskat-a-je-tak-v-poradku-jak-pripravit-deti-na-tabor-nebo-8764132

Související články:

Dívka si hraje