Bojové podmínky testují školství: Nečeká nás nic lehkého, říká Plaga

Datum publikace: 25. 03. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Maturity a přijímací zkoušky se posunou. Prázdniny zůstanou a návrat do škol nejdřív v půlce května. Ministerstvo školství oznámilo nový plán, jak si představuje kvůli riziku šíření koronaviru výuku. Hostem Výzvy Seznam Zpráv byl ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga.

Je tenhle školní rok ztracený?

Já si myslím, že tento školní rok není ztracený, ale je nutné se podívat na konkrétní předpovědi Ministerstva zdravotnictví, které před 14 dny řeklo, že do 14 dnů, tedy doteď, přijde s nějakým plány na to, jak by mohla karanténní situace, respektive ten omezený pohyb pokračovat a kdy bychom se mohli vrátit k nějakému alespoň trošku normální stavu. Z něj vycházíme v našich návrzích.

 

Nebylo by lepší poslat děti opakovat ročník příští rok?

Školy jsou zavřené, ale jsou zavřené budovy těchto škol, to znamená, výuka nadále probíhá, byť je to složité pro rodiče, je to složité pro učitele, ale nějakým způsobem probíhá v rámci možností výuka i v druhém pololetí. Takže opakování celého ročníku skutečně není v tuto chvíli namístě.

 

A podle čeho jste se rozhodli, že tou hranicí u maturit bude datum 1. červen?

My jsme vycházeli z toho, že je nutné přijímací zkoušky předřadit těmto maturitám, protože obě dvě tyto zkoušky probíhají na středních školách a aby to bylo stihnutelné v průběhu měsíce června, tak skutečně jsme ten návrat a nouzový scénář v případě maturit, o kterém se teď bavíme, cílili na prvního června. Je to určeno tak, aby skutečně bylo do konce června jasno a studenti si odnesli i v nouzovém scénáři maturitní vysvědčení na základě předchozích vysvědčení, a mohlo se tak dále navazovat přijímacími zkouškami na vysoké školy, kde také bude nutná zákonná úprava. Samozřejmě ti, kteří chtějí do praxe a do práce, tak mohou.

Vy jste určitě jako ministr školství v kontaktu s krizovým štábem, jaká reálná je šance, že maturity vůbec nebudou a známky budou nakonec uděleny na základě posledních pár vysvědčení. Je tohle něco, s čím reálně počítáte?

Další odpovědi najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bojove-podminky-testuji-skolstvi-neceka-nas-nic-lehkeho-rika-plaga-95182