Bití dětí neberte na lehkou váhu. Co ale dělat, když vám občas ruka ujede?

Datum publikace: 03. 01. 2020
Periodikum:
babyweb.cz
Trestáte své děti fyzicky? Nebo jste zásadně proti bití dětí? Tak či tak, ruka ujede občas asi každému rodiči. Jak situaci co nejlépe vyřešit a proč?

NENÍ BITÍ DĚTÍ JAKO BITÍ DĚTÍ

Pod pojmem fyzické tresty si každý představí něco jiného. Někdo pod ně řadí jakýkoliv fyzický kontakt s negativním zabarvením. Někdo do bití dětí vůbec nepočítá plácnutí přes zadek nebo přes prsty.

Někdo odmítá i ty nefyzické tresty (třeba domácí vězení), někdo má naopak pocit, že trest je hlavní nástroj výchovy dětí.

Kolik je rodičů, tolik je způsobů výchovy. Pojďme si tresty (nejen ty fyzické) a násilí na dětech trochu přiblížit a podívat se, jak na děti působí:

TÝRÁNÍ DĚTÍ

Určit, kde začíná týrání dětí a kde jsme na poli současné autoritativní výchovy, je úkol pro odborníky. V médiích se pomalu začíná mluvit o tom, že by se ta hranice posunula a ani fyzické tresty by ve výchově nebyly legální.

Týrání dětem způsobuje šrámy na těle i na duši, o tom není debat.

TRESTÁNÍ DĚTÍ POMOCÍ BITÍ

V minulosti naprosto běžná součást výchovy. Postupem času se jen změnily důvody pro výprask. Zatímco naši dědečkové v dětství často dostali i při sebemenším poklesku, naši tátové dostali na zadek za každou nepravost, my jsme dostávali jen za ty nejvážnější prohřešky typu rozbité okno.

Změnily se i nástroje bití – dědové znali rákosku a řemen, my spíš vařečku a dlaň.

Tyhle tresty způsobují nejen fyzickou bolest, ale hlavně pocit nepochopení a křivdy. Málokdy si dítě za týden pamatuje, za co to vlastně dostalo nařezáno. Ten pocit ponížení, si ale pamatuje hodně dlouho.

Celý text najdete zde: https://www.babyweb.cz/biti-deti

Související články na portálu Šance dětem: