Babyboxy se rušit nebudou, OSN navzdory

Datum publikace: 09. 01. 2012
Periodikum:
Lidové noviny
Babyboxy v Česku by se rušit neměly. Právu neodporují. Není ani potřeba, aby zákon určoval jejich technické parametry. Na ministerstvu práce se o na tom shodla komise, v níž zasedali zástupci resortů, lékařů i opatrovnických soudů, poslanci či vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Zrušení babyboxů doporučil loni státu Výbor OSN pro práva dítěte, podle něj tyto schránky porušují hned několik dětských práv.

"Babyboxy nejsou na zrušení. Nikdo mě nezavřel. Svobodně jsem odešel a odjel autem," řekl dnes po jednání zakladatel projektu a šéf sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess. Jednání označil za zásadní.

Zatímco drtivá většina Čechů a Češek považuje podle průzkumu babyboxy za prospěšné, Výbor OSN pro práva dítěte loni "vážně znepokojily". Porušují prý úmluvu o právech dítěte a hned několik dětských práv. Doporučil státu schránky zrušit. Podle Hesse naopak zachraňují dětem životy.

 

Celé znění článku naleznete na https://www.lidovky.cz/babyboxy-se-rusit-nebudou-osn-navzdory-fcz-/ln_domov.asp?c=A120109_175706_ln_domov_mev

 

> další zprávy z médií