Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch mentálního vývoje

Datum publikace: 01. 04. 2019
Periodikum:
Slovácký deník
O řadě nemocí či postižení mají lidé určité povědomí. Předvídají, jak mohou být člověku nebezpečné, jestli se dají léčit, jakou bolest a nepohodlí pacientovi i jeho nejbližším přinášejí. Mnohem méně toho ale lidé vědí o autismu, což je závažná porucha dětského mentálního vývoje. Na den 2. dubna připadá Světový den porozumění autismu.

Je autismus vrozená porucha? Co je jejím důsledkem?

Autismus není nemoc, ta by se dala léčit. Je jednou z nejzávažnějších poruch mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že člověk dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování.

Čeho a v jakém věku svého dítěte si mohou rodiče všimnout?

To, že něco není v pořádku, lze často sledovat už v nejútlejším dětství. Stává se, že tomu však rodiče nebo i lékař zpočátku nevěnují pozornost a první příznaky zaměňují za neposlušnost, zasnění, smyslovou poruchu… Přitom je velmi důležité s touto poruchou začít pracovat co nejdříve.

Co je pro rodiče nejhorší na faktu, že mají dítě postižené autismem?

To může být různorodé. Je to hlavně nepochopení a odsuzování okolí. Často se s nepochopením nebo neochotou setkávají i na úřadech, ve zdravotnictví nebo u jiných odborníků. Autismus obvykle na první pohled nepoznáte a jeho projevy lze při prvních setkáních snadno zaměnit za nevychovanost. Pro rodiče je velmi obtížné toto snášet a někdy to může vést až k sociální izolaci.

Jak by měli rodiče nebo zdravý člověk komunikovat s dítětem trpícím autismem?

Každé dítě s autismem je jiné a potřebuje zvláštní přístup. Důležité je vědět o jeho obtížích v oblastech komunikace, sociální interakce a představivosti. Jsou speciální postupy, jak s tímto handicapem pracovat a pomoct tak zapojit se do běžného života. Na toto téma se však píší knihy a je těžké udělat shrnutí na pár řádků.

Lze autismus nějak léčit?

Autismus se nedá přímo léčit, ale jsou speciální postupy, které děti učí orientovat se v běžném životě a v "našem" světě. Většině dětí třeba v chápání světa pomáhá vizualizace informací a strukturalizace prostoru, nelze to však zevšeobecnit. Je důležité vždy "ušít na míru", co kterému dítěti svědčí a podle toho s ním pracovat.

 

Původní článek: https://slovacky.denik.cz/