Anorexie u dětí může mít počátek i ve vegetariánství, říká odbornice na poruchy příjmu potravy

Periodikum
wave.rozhlas.cz

„U menších dětí pozorujeme často něco, čemu říkáme vybíravost, kdy dítě odmítá nějakou potravinu, která je z pohledu rodičů pro jeho vývoj důležitá. Doporučujeme jídlo nabízet, ale netlačit na pilu,“ radí psychiatrička. Vybíravost podle ní často sama ustoupí. Přesto dětí a dospívajících s poruchami příjmu potravy, nejčastěji s anorexií, přibývá a jejich léčba je během na dlouhou trať. „I když dobře spolupracuje celá rodina, léčí se anorexie průměrně pět až šest let,“ říká Papežová a dodává taky, že nemoc se často vrací a rodinu může provázet i dekády. Karlova univerzita proto vydala pod jejím vedením online dostupnou příručku pro učitele, rodiče i přátele nemocných dětí.

Psychiatrička varuje před přílišnou pozorností věnovanou tomu, co a kdy jíme, a před váhovými a výkonnostními mobilními aplikacemi. „Dospívající si tam často nastaví váhu nebo energetický výdej, které jsou pro ně nezdravé, a tabulkami aplikace se pak týrají,“ popisuje. Upozorňuje, že u většiny aplikací neexistuje žádná „záchranná brzda“, a připouští, že jim budou muset odborníci na poruchy příjmu potravy věnovat v budoucnu větší pozornost.

Které děti jsou k poruchám příjmu potravy nejnáchylnější? Je poruchou i obezita? A jaká prevence je pro děti dostupná online? Dozvíte se v Houpačkách s profesorkou psychiatrie Hanou Papežovou.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/anorexie-u-deti-muze-mit-pocatek-i-ve-vegetarianstvi-rika-odbornice-na-poruchy-8246382?fbclid=IwAR0sxHpd6cCuBhpdWT4_KL40X_HYsG5eReJqrWf_EamW9Pju_NuYhkiLGYo