Aleš Rozehnal: Ztráta zájmu dětí o čtení bude znamenat pro společnost vážný problém

Datum publikace: 02. 01. 2022
Periodikum:
hlidacipes.org
Po celou zaznamenanou historii lidstva se každá generace domnívá, že ta nadcházející generace je línější, rozmazlenější, méně vzdělaná, tedy zkrátka horší. Takový je i převládající názor příslušníků generace X na generaci Y a Z. Tak jako vždy v historii je však tento názor mylný.

Každá generace má svá specifika, hodnoty, představy o světě a očekávání od života. Nelze však konstatovat, že by některá generace byla horší než ta předcházející.

V jednom ohledu se však generace Z od předcházejících generací zásadně liší. A tuto odlišnost není možné hodnotit kladně. Jde o to, že pouze několik málo procent příslušníků této generace čte ve svém volném čase. Míra čtoucí mládeže a dětí je nejnižší od doby, co se masivně rozšířila v populaci gramotnost. Důvod je nasnadě. Internet, herní konzole a mobilní telefony jsou pro knihy konkurencí, ve které nejsou schopny obstát.

Celý článek najdete zde: https://hlidacipes.org/ales-rozehnal-ztrata-zajmu-deti-o-cteni-bude-znamenat-pro-spolecnost-vazny-problem/

dítě s knihou