Ágnes Němečková: Odpovědnost za dítě mají rodiče, ne stát. Matka ani otec nejsou návštěva

Datum publikace: 04. 01. 2023
Periodikum:
frekvence1.cz
Ať se děje cokoliv a dítě je jakkoliv nemocné, rodiče mají vždycky právo být s ním v nemocnici. Proč nemocnice toto stále nechápou a jaká je situace v zahraničí? Hostem Press klubu byla Ágnes Němečková z Českého helsinského výboru.

Vánoce jsou pro Ágnes Němečkovou stejně náročné období, jako zbytek roku. Děti a jejich rodiny potřebují pomoci klidně i na Štědrý den. V posledních několika měsících se řeší práva rodičů na jejich pobyt v nemocnici, pokud v ní mají nemocné dítě. „Práva jsou daná zákonem. Dítě má podle zákona o zdravotních službách paragrafu 28 právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Ve většině nemocnic to visí na chodbách, ale řada z nich to bohužel nedodržuje a porušují to. Buď kvůli rozhodnutí lékaře a nebo říkají, že to mají někde napsané, ale teď nemají čas to hledat. Pokud rodič není intoxikovaný alkoholem nebo drogami, neohrožuje personál nebo ostatní děti, tak ho nikdo nemůže od jeho dítěte odvést,” vysvětluje Němečková.

Celý článek najdete zde: https://www.frekvence1.cz/clanky/zivotni-styl/agnes-nemeckova-odpovednost-za-dite-maji-rodice-ne-stat-matka-ani-otec-nejsou-navsteva.shtml

pacient v nemocnici