5 psychologických jevů, jejichž znalost se vám může hodit

Datum publikace: 02. 04. 2018
Periodikum:
pronaladu.cz
Co nejvíce ovlivňuje naše sebevědomí nebo rozhodnutí? Pochopitelně je to psychika, která se někdy chová docela paradoxně. Některých z těchto paradoxů duše lze ale využít například ve školní výuce.

Pratfall efekt 

Kdo je nedokonalý, toho mají lidé raději. Obvykle když chceme na někoho udělat dojem, vystavujeme na odiv ty nejlepší stránky vlastní osoby. Jak se ukazuje, není to vždycky to nejlepší. Výzkumy odhalily, že za jistých okolností naopak demonstrace vlastní zranitelnosti a slabosti může posílit empatický vztah jiných lidí k nám. Jestliže profesor přednášející posluchačům jeví viditelné rozrušení či trému, je auditoriu sympatičtější, než ten, který vystupuje se suverénní jistotou.

Pygmalionský efekt 

Očekávání ovlivňují výkon. Tento fenomén zkoumal psycholog Robert Rosenthal, pod jehož jménem je tento fenomén také někdy uváděn.Psycholog zkoumal  IQ školních dětí, učitele školy však o výsledcích záměrně informoval špatně. Děti s vyšším IQ označil za průměrné, děti, které skutečně dosáhly pouze průměrných výsledků, prohlásil za mimořádně nadané. Výsledek předem předpokládal. A nemýlil se.  Žáci, které učitelé na základě jeho hodnocení pokládali za nadanější, začali dosahovat lepších výsledků.

Paradox volby 

Americký psycholog a sociolog Barry Schwartz napsal knihu „Paradox volby“, v níž před přehnanou nabídkou varuje. Mluví o paralýze způsobené širokým výběrem. Člověk neví, jak se rozhodnout, je frustrován a ve finále ztrácí vůbec zájem. Nebo se pro něco rozhodne, ale nadopován vysokým očekáváním vyvolaným ohromnou nabídkou, může být nakonec svojí volbou zklamán. Je doloženo, že výrobci, kteří poněkud zúžili svoji nabídku jednoho produktu, následně zaznamenali vyšší prodejnost těch zbývajících. 

Efekt přihlížejícího (apatický svědek) 

Čím více lidí vidí někoho, kdo potřebuje pomoci, tím nižší je pravděpodobnost, že mu skutečně někdo pomůže. Tuto smutnou skutečnost dokládá řada více či méně tragických případů i příběhy historické. Jestliže se někdo ocitne v nouzi, pak má o něco větší šanci na pomoc, je-li nablízku jeden jediný člověk, než když je poblíž celý zástup lidí.

Spotlight Efekt 

Tohle zná mnoho lidí. Běžně přeceňujeme míru pozornosti, kterou nám ostatní věnují. Trápíme se, co si pomyslí o našem vzhledu, účesu, oblečení nebo chování, zatím co ve skutečnosti nás z ostatních jen malá část sotva zaznamená. Připadáme si, jako by na nás mířilo světlo silného reflektoru (Spotlight), ve skutečnosti však jsme jednou ze siluet na šedém pozadí. Pocity soustředěné pozornosti ostatních v nás přitom probouzejí silný stres, který může způsobit další komplikace. 

Celý článek najdete na: https://www.pronaladu.cz/5-psychologickych-jevu-jejichz-znalost-se-vam-muze-hodit/

další zprávy z médií