5 období dětské samomluvy: Také mluví vaše dítko samo se sebou?

Datum publikace: 05. 04. 2018
Periodikum:
maminka.cz
Určitě i vaše děti si občas povídají samy se sebou. Nemusíte se bát, není to nic neobvyklého a samomluva má v některých momentech i důležitý význam při vývoji dětské psychiky.

Dle odborníků existuje pět zcela přirozených období dětské samomluvy, u některých dětí jsou tato období velmi výrazná, u jiných je dospělí ani nepostřehnou. Malá část dětí těmito obdobími pravděpodobně ani neprochází.

Dle jednoho z nejcitovanějších psychologů 20. století, Lawrence Kohlberga, se v posledním případě jedná zejména o impulsivní děti, které konají rychleji, než přemýšlejí. Tento typ chování jim pak obvykle přináší řadu problémů.

5 období dětské samomluvy (dle Lawrence Kohlberga)

  • Mladší batole se skvěle baví! U mladších batolat lze běžně pozorovat broukání, žvatlání, opakování slov a vět ve chvílích, kdy nemají žádnou aktivní společnost. V tomto období tak činí pro zábavu, hru, potěšení a radost.
  • Starší batole mentoruje a vysvětluje. Starší batolata v rámci samomluvy obvykle cosi vysvětlují, poučují, vyprávějí. Velmi často tak komentují, podobně jako Bětuška, své vlastní aktivity.
  • Předškoláček a jeho imaginární kamarád. Ano, toto období samomluvy je dobou, kdy mívají mnohé děti imaginárního kamaráda, s nímž živě rozprávějí a hrají si. Výjimkou nejsou ani živé rozhovory včetně hádek a sporů a pochopitelně také spousta otázek, na něž si samy odpovídají.  
  • Poslední období samomluvy nastává okolo puberty a v některých případech přetrvává i v dospělosti. Dospívající i dospělí, kteří více či méně tiše rozpráví sami se sebou, se nejčastěji „hecují“ a povzbuzují před obtížnými úkoly a schůzkami nebo komentují své neúspěchy či obtížnou činnost, kterou aktuálně vykonávají a podobně.
  • Celý článek najdete na: https://www.maminka.cz/clanek/5-obdobi-detske-samomluvy-take-mluvi-vase-ditko-samo-se-sebou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

další zprávy z médií