- Domů
- O čem se mluví
- 5 nejčastějších mýtů o porodu do vody
5 nejčastějších mýtů o porodu do vody
Datum publikace: 10. 04. 2018
Periodikum:
babyweb.cz
Voda může během porodu hrát důležitou roli – teplou sprchou si může rodička masírovat bolavá záda, teplá koupel uleví tělu při porodních bolestech a porod do vody obecně je méně namáhavý pro matku a méně stresující pro dítě. Voda může snížit riziko porodních komplikací.
Přesto o porodu do vody existuje spousta mýtů.
Mýtus číslo 1: Když porodím do vody, dítě bude ohroženo infekcí
Jde o jeden z nejrozšířenějších mýtů, které o porodech do vody panují. Ženy se obávají, že během porodu rodička uvolní svěrače a do vany unikne moč nebo dokonce stolice, což přispěje ke zvýšenému riziku infekce. „Pokud žena nepodstoupí klystýr v rámci předporodní přípravy, jisté riziko výskytu stolice ve vodě je. Přesto je malé, menší než 0,01 procenta," uvádí Barbara Harperová, zakladatelka Waterbirth, mezinárodní neziskové organizace, která si klade za cíl zpřístupnit porod do vody co největšímu počtu žen. Podle Harperové totiž voda vytváří jakousi bariéru proti infekci a také snižuje koncentraci bakterií, takže je příliš nízká na to, aby způsobila jakoukoli škodu.
Mýtus číslo 2: Nemůžu rodit do vody, protože jsem moc stará
Nejde o věk rodičky, ale o její zdraví. Pokud těhotenství probíhá normálně a miminko v děloze prospívá, není důvod, proč byste nemohla rodit do vody. „Pro porod do vody neexistují pravidla, která by se týkala věku rodičky. Pokud se však dítě chystá na svět koncem pánevním, jestliže trpíte nadměrným krvácením, máte-li infekci nebo snad hrozí-li předčasný porod, měli byste porod do vody dobře zvážit," radí profesorka Michelle Collinsová, která se na Vanderbiltově univerzitě v Tennessee specializuje na přípravu porodních asistentek.
Celé znění článku k přečtení na: https://www.babyweb.cz/5-nejcastejsich-mytu-porodu-vody