Bipolární porucha je i mimo mánie a deprese jako jízda na tankodromu, říká psychiatr

Datum publikace: 16. 04. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Když se hovoří o poruchách nálady, mohli bychom nabýt dojmu, že jde o něco běžného a nijak zatěžujícího, protože různé nálady má čas od času každý. V kontextu duševních poruch jde ale tzv. afektivní poruchy, mezi které patří například deprese nebo bipolární afektivní porucha a ty už mohou člověku do života zasáhnout zásadně. Významný je i podíl lidí s těmito poruchami mezi těmi, kteří se rozhodnou svůj život ukončit sebevraždou.

Lékař a vědec Filip Španiel se v Národním ústavu duševního zdraví věnuje výzkumu možností, jak využitím moderních technologií předcházet opakovaným hospitalizacím pacientů. Prostřednictvím chytrých náramků, které sledují aktivitu pacienta i jeho spánkový režim, je podle něj možné odhalit blížící se depresivní propad i nástup mánie. Dosavadní výzkum lékařům mimo jiné nabídl i zcela nový pohled na bipolární afektivní poruchu. „Setrvával jsem dlouho u učebnicové představy, že bipolární porucha je o tom, že přijde deprese, po odeznění se dlouho nic neděje a pak přijde mánie. Vypadalo to jako holá krajina, ve které jsou dolíky deprese a vrcholy mánie, ale tak to vůbec není. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že to je neuvěřitelné kolísání. Je to jako jízda na tankodromu, kde to za normálních okolností opravdu hodně hází a občas to auto navíc uvízne v obrovské jámě nebo se šplhá do obrovských výšin, ze kterých taky může spadnout,“ popisuje Španiel první výsledky používání chytrých náramků.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/bipolarni-porucha-je-i-mimo-manie-a-deprese-jako-jizda-na-tankodromu-rika-8459487

Související články:
Muž se drží za hlavu