Do školky chodí málo dětí. Rodiče jim tím zadělávají na problémy pro další život

Datum publikace: 30. 04. 2024
Periodikum:
denik.cz
Ačkoli se v roce 2017 zavedlo povinné předškolní vzdělávání na poslední rok před nástupem do školy, k výraznější předškolní docházce to nijak nepřispělo. Naopak se podle odborníků zvyšuje počet dětí, které do školky prakticky nechodí. Mezi regiony jsou obrovské rozdíly, absence předškolního vzdělávání nemá dopad jen na studijní výsledky, ale i celkovou životní a sociální situaci.

Zvýšit podíl dětí na předškolním vzdělávání je jedním ze záměrů ministerstva školství zahrnutých do dokumentu Strategie 2030+. Podle dat České školní inspekce (ČŠI), která zveřejnila ve výroční zprávě, má ale Česko stále co dohánět. „Česká republika se v zapojení tří až pětiletých dětí do předškolního vzdělávání dle statistik OECD v roce 2021 pohybovala lehce pod průměrem zemí OECD i EU,“ uvedla v dokumentu. Že by tomu bylo v následujících letech až do současnosti jinak, nic nenasvědčuje. Podle ČŠI zavedení povinného posledního roku školky čísla nevylepšila a objevil se i nový trend. „Znepokojující je, že ve sledovaném období od roku 2017 klesl podíl dětí, které realizují poslední povinný ročník předškolního vzdělávání v mateřské škole, a naopak stoupl podíl dětí, které se vzdělávají individuálně na základě oznámení rodičů,“ doplnila inspekce. Ve školním roce 2022/2023 to bylo 2,3 procenta předškoláků.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/skolstvi-a-vzdelavani/deti-nechodi-do-skolky-ma-to-negativni-dopady-na-jejich-zivot.html

Děti v kostýmech