Zákony a koronavirus

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 23. 04. 2020, Aktualizováno: 09. 07. 2021

V souvislosti s koronavirovou epidemií byl vyhlášen nouzový stav, ale kromě toho došlo také k přijetí legislativy, která má časově ohraničující povahu. Na řádcích níže najdete seznam nejdůležitějších legislativních změn, které se týkají rodičů (zákonných zástupců), dětí či handicapovaných jedinců.

Pokud potřebujete řešit závažné situace, události a okolnosti, související s nákazou COVID-19, využijte, prosím, vládní COVIDový portál: https://covid.gov.cz/.

Obsah:

Příspěvek při karanténě

  • Maximálně 370 Kč za den
  • Nejvýše 14 dní
  • V případě, že příspěvek při karanténě a náhrady mzdy přesáhne 90% průměrného výdělku, bude částka alikvótně ponížena na max. 90% průměrného výdělku

Plný text právního předpisu příspěvku při karanténě (121/2021 Sb.) najdete zde

Soudy, lhůty, exekuce a administrativa

U širokého spektra různých administrativně soudních úkonů, včetně exekučních, u nichž jsou zákonně stanovené lhůty, jsou tyto lhůty PROMINUTY (např. občanské soudní řízení, správní agenda, exekuce, výkony rozhodnutí, pomoc obětem trestné činnosti, insolvenční řízení a trestní řízení). Bližší podrobnosti vizte Zákon č. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Autor/ka
Redakce portálu Šance Dětem

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.

Razítko na dokumentu