Střídavá péče je dobré řešení jen pro vyrovnané rodiče

Datum publikace: 04. 02. 2014
Periodikum
novinky.cz
Střídavá péče je velmi diskutovaným způsobem porozvodového uspořádání vztahů. Jeví se idylicky.

Dítě se nemusí rozhodovat, se kterým rodičem zůstane a ani matka a otec se nemusí cítit ochuzeni. Jenže je to opravdu to nejlepší řešení? A co všechno se k němu váže, aby splnilo svou roli a všichni byli spokojeni?

Je střídavá péče skutečně nejvíce výhodná pro děti?

„Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět,“ řekla Novinkám psycholožka Eva Kneblová. „V principu se dá říct, že nejvýhodnější je pro děti návrh takového porozvodového uspořádání péče, které co nejvíce kopíruje fungování rodičů, na které byly doposud zvyklé. Jsou-li oba rodiče zaangažovaní i zvyklí o děti běžně pečovat a oba mají možnost se o děti přiměřeně postarat, střídavá péče může být dobrou volbou i s přihlédnutím k potřebám dětí,“ vysvětlila.

Psycholožka ale zdůraznila, že samozřejmě musí být splněny další podmínky, jako jsou např. přiměřená vzdálenost bydliště obou rodičů od školy, kterou děti navštěvují apod.

Je ale rozdíl, když se na střídavé péči spolu dohodnou rodiče a když o ní rozhodne soud. „V případě, že se na střídavé péči rodiče dohodnou, je to známkou toho, že je pro ně toto uspořádání žádoucím nebo alespoň kompromisním řešením a budou v něm pak snáze fungovat. Je-li střídavá péče určena soudem (v případech, kdy se rodiče sami nedohodnou a soud pak postupuje na základě znaleckých posudků), může být pro jednoho z rodičů toto uspořádání obtížně akceptovatelné a to se bohužel může projevit zvláště v chování vůči dětem,“ uvádí psycholožka.

 

Celé znění článku najdete na https://www.novinky.cz/zena/deti/326413-stridava-pece-je-dobre-reseni-jen-pro-vyrovnane-rodice.html

 

> další zprávy z médií